Kampanya Gibi Fiyatlara En Ucuz Bilgisayarı Toplamak

Kampanya gibi fiyatlara; yani en ucuza kaliteli bir bilgisayar toplamak, aslında çok zor bir iş değildir. Az biraz bilgi sahibi olmak ve iyi araştırmak yatıyor işin özünde.

Hepimiz kaliteli bir bilgisayarımız olsun isteriz doğal olarak ama bu herzaman kolay olmaz. Eğer ilk defa bilgisayar alacaksak ve konu hakkında çok fazla fikrimiz yoksa, hazır sistem satan firmalardan almak zorunda kalırız. Bu da bize oldukça pahalıya patlar. Oysaki o hazır sistem aldığımız bilgisayar hem ucuz değildir, hem de kaliteli değildir. Bu şekilde hazır sistem bir bilgisayar almak yerine, bütün bilgisayar parçalarını kendimiz seçip toplarsak (donanım uyumluluğunu göz önüne alıp) çok daha kaliteli bir bilgisayarı çok daha ucuza satın almış oluruz.

Diğer bir konu ise; eğer ilk defa bilgisayar alacaksak, çevreden ve arkadaşlardan duyduğumuz kadarı ile işlemcinin Intel ve çift çekirdekli olmasını isteriz. Ama ne yazıkki bu da tamamen yanlıştır. Birincisi Intel işlemcilerin Amd işlemcilerle denk modelleri arasında hiçbir performans farkı yoktur ve buna rağmen Intel işlemciler AMD işlemcilere göre çok daha pahalıdır. Ayrıca aşağıda önereceğim bilgisayarda çift çekirdekli işlemci değil, 3 çekirdekli işlemci olacak, yani çok daha avantajlıyız.

Aşağıda önerceğim bilgisayar, hangi amaçla kullanacaksak kullanalım, bize her türlü yeterli gelecektir. Öğrenci bilgisayarı, ev bilgisayarı, ofis bilgisayarı, iş bilgisayarı (grafik programları çok gerektirmeyecek), okul bilgisayarı vs. bütün amaçlar için yeterlidir. Eğer oyun bilgisayarı istiyorsak bilgisayarımızda dahili olarak grafik işlemcisi vardır ATI RADEON HD4250 (ekran kartı), eğer son model oyunları en yüksek ayarlarda oynamak değilse amacımız bu bize gayet yeterli olacaktır. Eğer amacımız son model oyunları da oynamaksa ayrıyetten bir de ekran kartı almamız gereklidir.

Şimdi bilgisayarımızı Toplama Başlayalım;

1- İşlemci: AMD ATHLON II X3 440

AMD Athlon II x440 işlemci her türlü ihtiyacımız için gayet yeterlidir. 3 çekirdekli yapısı ile bize büyük bir kolaylık sağlarken, bütün ihtiyaçlarımızı karşılamamızı sağlar.

AMD ATHLON II X3 440 için ayrıntılı bilgi ve fiyatlar için lütfen tıklayın.

2- Anakart: FOXCONN A88GMV 880G

FOXCONN A88GMV 880G anakart, ihtiyacımız olan bütün özellikleri taşımaktadır. 938 Pin soketli bütün AMD işlemci modelleri ile uyumlu olan anakartımız, dahili Ati Radeon HD4250 grafik işlemcisi ile bizi ayrıyetten ekran kartı alma derdinden kurtarmaktadır.

FOXCONN A88GMV 880G için ayrıntılı bilgi ve fiyatlar için lütfen tıklayın.

3- Monitör: 18.5" SAMSUNG E1920NX 5MS

18.5" SAMSUNG E1920NX 5MS monitör, hem özellikleri bakımından, hem markası bakımından, hem de fiyatı bakımından oldukça uygundur.

18.5" SAMSUNG E1920NX 5MS için ayrıntılı bilgi ve fiyatlar için lütfen tıklayın.

4- Harddisk: SAMSUNG 250 GB 16MB SATA 7200RPM

SAMSUNG 250 GB 16MB SATA 7200RPM harddisk, oldukça kullanışlı ve kaliteli bir sabit disktir. 250 GB bize gayet yeterli olacakken, eğer onbinlerce mp3 veya film depolamayacaksak daha fazlasına gerek yoktur.

SAMSUNG 250 GB 16MB SATA 7200RPM için ayrıntılı bilgi ve fiyatlar için lütfen tıklayın.

5- Ram: KINGSTON 2 GB DDR3 1333 MHz CL9

KINGSTON 2 GB DDR3 1333 MHz CL9 ram, bize çok uzun bir süre rahatlıkla yetecektir. Eğer ileride performansımızı arttırmak istersek, yanına aynısından bir tane daha takıp keyfimize bakarız.

KINGSTON 2 GB DDR3 1333 MHz CL9 için ayrıntılı bilgi ve fiyatlar için lütfen tıklayın.

6- Bilgisayar Kasası: Tx Sonic 400W Midi-Tower Kasa

Tx Sonic 400W Midi-Tower Kasa bilgisayar kasası, hem kalite bakımından, hem de ucuzluk bakımından tam aradığımız kasalardan biridir. Üzerinde takılı olan 400 Watt power supply (güç kaynağı) ile, bizi ayrıyetten power supply alma derdinden kurtarmaktadır.

Tx Sonic 400W Midi-Tower Kasa için ayrıntılı bilgi ve fiyatlar için lütfen tıklayın.

7- DVD-RW: SAMSUNG SH-S223C 22X SATA DVD-RW

SAMSUNG SH-S223C 22X SATA DVD-RW dvd yazıcısı/sürücüsü, şuan genel olarak en çok kullanılan parçadır ve fiyatı da uygundur.

SAMSUNG SH-S223C 22X SATA DVD-RW için ayrıntılı bilgi ve fiyatlar için lütfen tıklayın.


Yukarıda açıklamasını yaptığımız bütün parçalar birbirleri ile birebir uyumludur ve toplam fiyatları 700 TL civarına gelmektedir. Eğer internetten satın alacaksanız, alacağınız yere "bilgisayarımı toplayıp yollayın" diye belirtirseniz size toplanmış bir şekilde yollayacaklardır.

Şuan piyasadaki hazır sistem bilgisayarlar, hem bu fiyatın çok üzerindedir, hem de yukarıdaki parçaların hemen hemen yarısı kadar kaliteli parçalar kullanmaktadır. Siz-siz olun, ya bilgisayarınızı kendiniz toplayın, ya da bu işten anlayan birine toplatın. Paranızı çöpe atmanın hiçbir mantığı yoktur.Bilgisayar Toplama Rehberi