AMD Athlon Uyumlu Anakartlar

AMD Athlon işlemcilerle uyumlu anakartlar konusuna değinmeden önce; AMD Athlon işlemci olarak alınabilinecek en orta seviye işlemci "AMD Athlon II x3 440"'tır. Bu işlemciden model olarak daha düşük işlemcileri (AMD Athlon II x2 gibi) tavsiye etmiyorum, bu saatten sonra 2 çekirdekli işlemci almak çok mantıklı bir hareket olmaz.

AMD Athlon II x3 işlemcilerden, AMD Athlon II x4 işlemcilere kadar olan bütün işlemci serileri "AM3 938 Pin" işlemci soketinde olduklarından, AMD Athlon işlemcilere uyumlu anakartlar "AM3 938 Pin" soketinde bulunan anakartlardır diyebiliriz. Bazı anakartlarda bulunan AM2+ desteği de bazı Athlon işlemcileri çalıştırabilir ama hem performans bazında hem de geleceğe yatırım bazında asla tavsiye etmiyorum.

AMD Athlon II X2
AMD Athlon II X3
AMD Athlon II X4

Yukarıda yazdığım Athlon serileri "AM3 938 Pin" işlemci soketinde bulunurlar. AMD Athlon işlemcimiz için seçeceğimiz anakartın öncelikle bu özelliği kesinlikle barındırması gerekiyor. Bir anakartın barındırması gereken diğer özellikler için "anakart alırken dikkat edilmesi gerekenler" konusunu okuyabilirsiniz.

Ayrıca yukarıda ismini verdiğim AMD Athlon II X2 işlemcileri de tavsiye etmiyorum, günümüz itibariyle artık 2 çekirdekli işlemci almak pek mantıklı olmaz. İşlemci konuları hakkında daha detaylı bilgi almak için "AMD işlemciler" ve "işlemci alırken dikkat edilmesi gerekenler" konularına göz atabilirsiniz..

AMD Athlon işlemciler için anakart tavsiyesi vermem gerekirse;

1- MSI 785GM-E51: Düşük ve sınırlı bütçeler için tam bir fiyat/performans ürünüdür. Barındırdığı özellikler sayesinde her türlü kullanımınıza cevap verecek kapasitede olmasının yanı sıra; E-Sata, Sata 2 ve DDR 3 gibi özelliklerinin olması da yeni nesil bir anakart olduğunun göstergesidir.

2- ASUS M4A88TD-M: Etkili performansının yanı sıra bütçeye uygun oluşu, yeni nesil oluşu ve geleceğe dönük oluşuyla da dikkat çekiyor. Biraz daha performanslı/geleceğe dönük orta seviye anakarttır.


3- ASUS M4A88TD-M EVO: ASUS M4A88TD-M ile aralarında çok fazla fark olmamasına rağmen geleceğe uyumu daha yatkındır ve artı olarak üzerinde dahili olarak USB 3.0 desteği bulunmaktadır. Orta seviye bir anakarttır.

4- Asus M4A89GTD PRO/USB3: Bir anakartta olması gereken herşeyi fazla fazla barındıran ve bilgisayarınız için profesyonel anlamda performans sağlayan bir anakattır. Dahili USB 3.0 desteği, At Radeon HD 4290 ekran kartı ve çift ekran kartı destekleyen yapısıyla profesyonel denebilecek seviyede bir anakarttır.


AMD işlemcilerle uyumlu anakartlar konusunu daha derinlemesine anlamak için "AMD İşlemcilerle Uyumlu Anakartlar" konusunu okuyabilirsiniz.


Bilgisayar Toplama Rehberi